• Direction اشرفی اصفهانی - بعد از تقاطع مرزداران- برج نگین رضا

وبلاگ

آخرین مطالب مربوط به امور ثبت شرکت ها را اینجا بخوانید

  • خانه
    خانه در اینجا می توانید همه نوشته های وبلاگ را بیابید

اخذ جواز تاسیس از وزارت صنعت و معدن

ارسال شده توسط در روز در دسته وبلاگ

با عنایت به سند چشم انداز کشور و پشتیبانی  از تولید کنندگان داخلی، دولت مزایای  خاصی را در این راه به تولید کنندگان اعطا نموده که پرداخت وام های بلند مدت و فاقد سود های بهره ای برای  راه اندازی معادن و کارخانجات توام  با اخذ جواز تاسیس در شهرک های صنعتی  یکی از این مزایا می باشد.
مزایای  اخذ جواز تاسیس

خاص ترین مزایا  برای افرادی  که  به دریافت جواز تاسیس موفق  می شوند، واگذاری زمین در شهرک های صنعتی با شروط  مناسبی توامان  می باشد که به شکل ٣٠ % نقدی و ٧٠ % وام فاقد بهره میباشد که از سوی  وزارت صنایع پرداخت می شود.طریقه ی  باز پرداخت وام به شکل  اقساط ٣٦ ماهه و در سررسیدهای ٣ ماه یکبار میباشد که همانطور که ذکر شد این وام فاقد هر نوع سود بانکی و کارمزد است.

اما محدودیتی که در اخذ جواز تاسیس موجود است محدودیتی میباشد که براساس آن  قانون تصویب شده  در رابطه با ممنوعیت اعطای جواز در  گستره ی  ١٢٠ کیلومتری تهران موجود است بر این مبنا که در این حوالی به جز جواز صنایع کانی سلولزی و صنایع غذایی برای  دیگر صنایع  جواز تاسیس به صدور نمیرسد . شهرک های صنعتی اشتهارد و فیروزکوه در این قانون جایگاهی نخواهند داشت. مجوزی که  كه پس از دارا شدن شروط  مورد نیاز به جهت  سرمایه گذاری در کلیه فعالیت های صنعتی تازه به نام متقاضی از جانب وزارت صنایع و معادن در دو بند (الف و ب) ارائه میشود:

الف : سرمایه گذاری در رشته فعالیت صنعتی كه در حوزه ی  اولویت های تعریف شده در سند های بالا دست همچون سند پیشبرد  صنعتی كشور برمبنای  آمایش سرزمین انجام می پذیرد که براساس قوانین  از پشتیبانی  و تشویق های  سرمایه گذاری دولت بهره مند میشود.

ب : سرمایه گذاری در حوزه فعالیت صنعتی كه بیرون از حوزه ی  گزینه الف باشد که  از مشوق های مختص به خود سرمایه گذاری بهره مند نخواهد شد.

معافیت های تبصره : پشتیبانی ها و تشویق ها ی خاص سرمایه گذاری مشتمل میشود از :

تسهیلات بانكی  )ریالی – ارزی ( ،

یارانه زمین در شهرك صنعتی ،

حقوق ورودی ماشین آلات و یارانه های انرژی( آب ، برق و گاز)
اخذ جواز تاسیس واحد تولیدی، طراحی و مونتاژ

بعد از سپری کردن  مراحل تحقیقاتی و مراحل انتخاب طرح ،  به سازمان صنایع و معادن استان مراجعت نموده و فرم جواز تاسیس را اخذ مینماییم.

با آگاهی از قوانین  ’’ صنعتی، زیست محیطی، کار و امور اجتماعی و در حالت نیاز ، وابسته به موضوع فعالیت ، طرح نظارت بر مواد غذائی ، داروئی و بهداشتی، شبکه دامپزشکی ‘‘ ،نسبت به تکمیل  فرم جواز تاسیس و ضمیمه شدن   به تصویر شناسنامه و یادیگر مدارک ثبت شرکت به سازمان صنایع و معادن استان تحویل داده میشود.

دریافت جواز تاسیس از سوی  سازمان صنایع و معادن
مراحل صدور پروانه بهره برداری

پرسشنامه پروانه بهره برداری به واسطه ی شخص  متقاضی از سازمان صنایع ومعادن صلاحیتدار  دریافت  و بعد  از کامل کردن  به سازمان تحویل داده میشود تا  بررسی شود  و از حیث کامل  بودن اطلاعات تایید گردد.

ظرفیت سنجی جهت معین ساختن بیشترین میزان ظرفیت  تولید برمبنای  ماشین آلات نصب شده بواسطه ی  کارشناس صلاحیتدار  برای سه شیفت کاری معادل  چهار هزار و پانصد ساعت مفید با راندمان 100 درصد برای همه ی صنایع در سال حساب میشود. در شرایطی که با عنایت به ویژگیهای ماهوی صنعت احتیاج به محاسبه تمام روزها ووقتهای سال به عنوان روزهــای کــاری میباشد. نظیر کارخانه سیمان یا شیشه) این میزان به شش هزار و پانصد ساعت مفید با راندمان 100 درصد فزونی می یابد.

درزمینه ی واحدهایی که دارای خطوط  تولید مجزا میباشند در حالتی  که فقط یک یا چند خط از همه ی خطوط تولید آماده بهره برداری باشد صادر شدن  پروانه بهره برداری جهت آن خطوط منع قانونی بهمراه ندارد.

لازم است که صدور پروانه بهره برداری  با عنایت  به قانون شیوه ی  ممانعت و پیشگیری  از آلودگی هوا به شرط توافق  سازمان حفاظت محیط زیست صورت پذیرد و برای صنایع غذائی و بهداشتی ودارویی با عنایت به قانون مواد خوردنی آشامیدنی و آرایشی و بهداشتی به شرط استعلام و دریافت توافق وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و برای صنایع دارویی و غذایی دام و طیور با کسب موافقت سازمان دامپزشکی کشور یا واحدهای استانی آنها انجام پذیرد.

حق الصدور پروانه بهره بــرداری بر مبنای قوانین میبایست به حساب شماره 310 خزانه واریز شود.

پروانه بهره برداری بر اساس اطلاعات گردآوری  شده مورد نیاز در برگه رنگی اختصاص یافته به انضمام  نامه ارسالی پروانه بهره بــرداری تادیه و به متقاضی تحویل داده میشود.
مراحل صدور جواز تاسیس واحد کشت و صنعت:

 بررسی مطالعه و ارزیابی برای انتخاب زمینه فعالیت واحد کشت و صنعت و محل اجرای آن توسط سرمایه گذار انجام بشود.

مراجعه به سازمان صنایع و معادن استان ذیصلاح و یا سازمان جهادکشاورزی مورد نظر برای  اخذ پرسشنامه.

کامل کردن دو نسخه از پرسشنامه بواسطه متقاضی و ارائه ی  یک نسخه از آن به سازمان جهاد کشاورزی و سازمان صنایع و معادن استان مربوطه.

بررسی پرسشنامه بواسطه ی سازمان جهادکشاورزی و سازمان صنایع ومعادن استان ذیصلاح

درصورت عدم تطبیق با ضوابط ارسال پاسخ با ذکر دلایل از سوی سازمان جهاد کشاورزی، طرح نتایج بررسی در کمیته مشترک تشکیل شده از  از نمایندگان سازمان جهادکشاورزی و سازمان صــنایع و مــعادن اســتان ذیصلاح برای گرفتن تصمیم

کامل کردن  و به امضارساندن  فرم جواز تاسیس بواسطه سازمان جهادکشاورزی استان و فرستادن به سازمان صنایع و معادن استان برای  امضاء و بازگشت آن به سازمان جهادکشاورزی صلاحیتدار برای  صادر شدن

گواهی تحقیق و توسعه، مدرکی است که بعد از بررسی کارشناسی و در صورت دارا بودن  شرایط از جانب سازمانهای صنایع و معادن استانها به صدور میرسد  و مدت اعتبار آن دو سال تخمین زده میشود.

درخواست به شکل کتبی بواسطه ی واحد تولیدی به سازمان صنایع و معادن استان ذیصلاح فرستاده شود.

بازدید از بخشهای تحقیق و توسعه واحد تولیدی توسط کارشناس سازمان صنایع و معادن استان و کامل نمودن فرم مرتبط

 دوره "مدیریت تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی" توسط مسئول مرکز تحقیق و توسعه برگزار شده توسط سازمان صنایع ومعادن استانها و یا مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران گذرانده شود.

 کلیه مدارک به سازمان صنایع ومعادن استان جهت صدور گواهی تحقیق و توسعه تکمیل شده وفرستاده بشود.
مراحل صدور پروانه تحقیق و توسعه:

پروانه تحقیق وتوسعه، مدرکی میباشد که برای مالکان گواهی تحقیق و توسعه و بعد از بررسی کارشناسی با نگهداری شرایط لازم و طی دوره آموزشی تکمیلی ویژه مدیران تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی از جانب معاونت برنامه ریزی، توسعه و فناوری به صدور میرسد.

 درخواست کتبا" بوسطه ی واحد تولیدی که دارای گواهی تحقیق و توسعه باشد به سازمان صنایع و معادن استان صلاحیتدار تحویل داده میشود ، بازدید از بخشهای تحقیق و توسعه واحد تولیدی بواسطه کارشناس سازمان صنایع و معادن استان و تکمیل  فرم مربوطه

گذراندن دوره آموزشی تکمیلی ویژه مدیران تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی توسط مسئول مرکز تحقیق و توسعه برگزار شده توسط سازمانهای صنایع و معادن استانها و یا مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران

تکمیل و ارسال کلیه مدارک پس از تایید رئیس سازمان صنایع و معادن استان به دفتر پژوهش فناوری و آموزش وزارت صنایع و معادن جهت صدور پروانه تحقیق و توسعه

ضوابط صدور جواز تاسيس واحد هاي کشت و صنعت

ماده 1 - پروانه بهره برداري:

همه ی  واحدهاي صنعتي كه کارهای  مورد نیاز جهت نصب ماشين آلات خط توليد ،تامين نيروي انساني مورد نياز و توليد آزمايشي را به انجام رسانده اند  اعم از آنهایی که داراي مجوز تاسيس يا اعلاميه تاسيس باشند  يا اينكه  مجوز اوليه  را نداشته باشند،با تبعیت از  اين دستورالعمل ،قادرند  پروانه بهره برداري اخذ نمایند.

تبصره 1: توليد آزمايشي به مفهوم ،نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات در ارتباط  با توليد محصول و هم توليد محصول در يك بازه ی زمانی معین به شکل  انبوه مي باشد.

تشخيص انجام توليد آزمايشي بر عهده ی  سازمانهاي صنايع و معادن استانهاي مربوطه میباشد.

تبصره 2:تبعیت از  ممنوعيت صدور پروانه بهره برداري در شعاع 120 كيلومتري تهران يا شعاع 50 كيلومتري اصفهان ضرورت قانونی دارد.

روش كار:

1-1پرسشنامه پروانه بهره برداري :طبق فرم شماره يك) بواسطه ی درخواست کننده  تكميل و بعد از ارائه به سازمان صنايع و معادن استانهاي صلاحیتدار ، مورد بررسي و از حیث کامل بودن بودن اطلاعات مورد تائيد واقع میشود.

2-1توان  سنجي جهت معین ساختن بیشترین میزان توان توليد بر مبنای ماشين آلات نصب شده ،بواسطه ی كارشناس صلاحیتدار ) طبق فرم شماره2 ( جهت سه شيفت كاري يعني چهار هزار و پانصد ساعت مفيد با راندمان 100% برای همه صنايع در سال حساب میشود.تعويض پروانه هاي صادر شده قبلي جهت تغيير شيفت كاري بر اين اساس بلامانع است.در مواردي كه با عنایت به ماهيت صنعت،نياز به محاسبه همه ی اوقات سال به عنوان روزهاي كاري مي باشد.نظير كارخانه سيمان و شيشهاين ميزان به شش هزار و پانصد ساعت مفيد با راندمان 100% فزونی مي يابد.

چنانچه باعنایت به گستردگی و پيچيدگي خط توليد ،ظرفيت سنجي براي سازمان صنايع و معادن استان میسر نباشد.ارائه تائيديه مبني بر ميزان توان معین شده از جانب مشاوران صنعتي صلاحیتدار مورد تائيد سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور و يا از روش تشكل صنعتي مربوط  )در صورت موجود بودن ( لزوم قانونی دارد .

3-1در مورد واحدهايي كه داراي چند خط توليد جداگانه هستند،در صورتي كه تنها يك يا چند خط از كل خطوط توليد آماده بهره برداري باشد صدور پروانه بهره برداري براي آن خطوط بلامانع است.

تبصره 3: در مورد واحدهايي كه بخشي از ظرفيت كل آماده بهره برداري باشد.صدور پروانه بهره برداري براي بخش آماده بلامانع است.

4-1كليه محصولاتي كه جز فرايند خط توليد نبوده و به عنوان ماده اوليه يا خدمات خط توليد محسوب مي شوند.مثلا قالبسازي در يك كارخانه توليد كفش محصول جانبي تلقي و در پروانه بهره برداري يا ذكر ظرفيت و شيفت كاري مطابق بند (2-1) قيد مي گردد.

5-1براي واحدهاي توليد كننده خودرو آماده بودن حداقل خط زنگ و خط مونتاژ نهايي براي صدور پروانه بهره برداري الزامي است.

6-1صدور پروانه بهره برداري الزاما با توجه به قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا مصوب 3/2/74 منوط به موافقت سازمان حفاظت محيط زيست است و براي صنايع غذايي و بهداشتي و  دارویی با توجه به قانون مواد خوردني ،آشاميدني و آرايشي و بهداشتي مصوب 28/4/1346 منوط به استعلام و اخذ موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي و براي صنايع داروئي و غذايي و دام و طيور با هماهنگي سازمان دامپزشكي كشور – يا واحدهاي استاني آنهانيز خواهد بود.

استعلام از سازمان محيط زيست با استفاده از فرم شماره (3)

7-1هزينه صدور پروانه بهره برداري بر اساس تصويب نامه 18154 مورخ 3/4/1364 هيات وزيران به حساب شماره 310 خزانه واريز مي گردد.

8-1پروانه بهره برداري بر اساس اطلاعات جمع آوري شده مورد نياز در برگه رنگي مخصوص به همراه نامه ارسال پروانه بهره برداري تهيه و به متقاضي ارائه مي گردد . (فرم شماره 5و 6)

9-1واحدهاي دارنده پروانه بهره برداري كه موفق به افزايش ظرفيت مندرج در پروانه خود شده اند و يا به توليد محصولات جديد اعم از اينكه با محصول قبلي همگن باشد و يا نباشد اقدام نموده اند پروانه بهره برداري جديد با رعايت بندهاي (1-1) الي (8-1) صادر مي گردد.

10-1در پروانه بهره برداري جديد ظرفيت كل محصولات در زمان صدور درج مي گردد و در ستون تغييرات( افزايش / كاهش) ظرفيت نسبت به آخرين پروانه خواهد آمد.

فعالیت صنعتی:

عملکرد  اقتصادی که در زیر شاخه های  بخش صنعت در طبقه بندی آی اس آی سی میباشد  که با بهره جستن  از نیروی انسانی، ماشین آلات، عملیات ، تحقیقات، طراحی و یا مهندسی به تولید کالا، نرم افزار و یا ارائه خدمات  منتهی شده و ارزش افزوده را باعث شود ، بازسازی و نوسازی کالاهای مستعمل با شمارگان انبوه و بازیابی  در مقیاس مناسب هم  فعالیت صنعتی خوانده میشود.

سرمایه گذاری صنعتی:

پروسه ای که در آن اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی  به سرمایه گذاری اقدام نموده و  فعالیت صنعتی در حیطه ی قوانین وآیین نامه  انجام میدهند .

واحد صنعتی:

محلیت یا مجموعه ای از ماشین آلات، نهاد های تولید، فناوری، نیروی کار، ساختمان ها و تاسیسات به جهت تولید محصول ایجاد شده است. تلقی می گردد واحد صنعتی  واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ بر مبنای  تعاریف معمول کشور شناسایی می شود.

ظرفیت تولید:

میزان توانی میباشد  که با عنایت به ماشین آلات نصب شده و بقیه ی امکانات تولید جهت فعالیت صنعتی تعبیه شده است. توان تولید بر مبنای  ساعات و روزهای کاری سال و با عنایت به ماهیت تولید معین شده و در پروانه های صادره مندرج میگردد.

روش های تولید:

تولید با گونه های  روش های کارخانه ای یکدست ، تولید پیمانی و تولید بدون کارخانه قادر است  انجام پذیرد. تولید آزمایشی، تولیدی است که به جهت  راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات، سنجش  ظرفیت و تنظیمات کیفی محصول یا محصولات انجام میپذیرد .تولید فاقد  کارخانه فعالیت صنعتی به حساب می آید که تولید کننده با تمرکز بر تحقیق و توسعه، طراحی، بازاریابی و استعمال از نام تجاری ، محصولاتی را با بهره گیری از امکانات، تجهیزات و ظرفیت های تولید دیگران عرضه میدارد.

جواز تاسیس:

سندی میباشد  که بر مبنای  پرسشنامه تکمیل شده و بواسطه ی درخواست کننده  صادر می گردد و گویای پیش بینی ظرفیت و نوع تولید جهت محصول یا گروهی از محصولات میباشد.

پروانه بهره برداری:

سندی میباشد  که بر مبنای  این دستورالعمل به صدور میرسد و نشان دهنده ی نوع و توان تولید ایجاد شده برای یک یا گروهی از محصولات در محلی مشخص میباشد.

شناسه کس�� و کار:

شناسه منحصربه فردی میباشد   که مختص متقاضی می باشد  این شناسه بر روی مجوزهای صادره قید می گردد.

فرآيند صدور جواز تاسيس جهت احداث واحدهاي صنعتي توسط ثبت شرکت ایلیا

مراجعت حضوری در دفتر برای مشاوره تخصصی بواسطه ی کارشناسان شرکت

انتخاب عنوان جواز با مشارکت مشاورین شرکت

ارائه توضیحات کامل و جامع به سرمایه گذار جهت زمان و شرایط اخذ جواز تاسیس توسط کارشناسان شرکت

قرار داد همکاری بین کارشناسان شرکت و سرمایه گذار

گرفتن مدارک ذیل از سرمایه گذار جهت شروع کار:

۱-تکمیل فرم اطلاعات فردی )حقیقی( و یا شرکتی )حقوقی(

۲-ارائه كپي شناسنامه وكارت ملي )اشخاص حقيقي(و یا كپي مدارك كامل شركت همراه با كپي شناسنامه وكارت ملي اعضاء هيئت مديره )اشخاص حقوقي(

۳-در حالت وجود ارائه تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي

چنانچه سرمایه گذار طرح توجیهی فنی اقتصادی را نداشته باشد مشاورین ما در این حیطه هم سرمایه گذار را مشایعت مینمایند.

۴- پرداخت ۱۰۰۰۰۰ ريال بابت ابطال تمبر

۵-پرداخت ۱۰۰۰۰۰۰ ريال بابت واریز به حساب صنعت ،معدن، تجارت

از این مرحله به بعد کار به دست کارشناسان شرکت سپرده میشود و طی زمانی که میان کارشناس و سرمایه گذار توافق شده است جواز آماده واگذاری به سرمایه گذار میشود.

 

مراحل واگذاری زمین در شهرک های صنعتی 

مراحل واگذار شدن زمین به متقاضیان احداث واحد صنعتی و مدارک مورد نیاز به قرار زیر میباشد :

الف: ارائه مدارک جهت تشکیل پرونده شامل:

* مراجعه به سازمان صنایع و معادن استان

* ارائه معرفی نامه از سازمان صنایع و معادن استان البرز جهت اخذ زمین

* در مورد اشخاص حقوقی ارائه فتوکپی اساسنامه، فتوکپی روزنامه رسمی با آخرین تغییرات، فتوکپی واصل شناسنامه کلیه صاحبان امضاء و در مورد اشخاص حقیقی فقط فتوکپی واصل شناسنامه صاحبان امضا.

ب: انتخاب زمین:

* متقاضی می تواند از حداقل سه گزینه زمین مختلف بازدید به عمل آورده و یکی را انتخاب نماید.این گزینه ها بابررسی های لازم در خصوص متراژ درخواستی ، نوع تولید و رعایت مسائل زیست محیطی مشخص خواهند شد.

* زمین انتخاب شده توسط متقاضی به مدت هفت روز در حالت رزرو باقیمانده و چنانچه طی این مدت متقاضی اقدام به واریز وجه و پی گیری ننماید زمین مورد نظر به سایر متقاضیان واگذار خواهد گردید.

* متقاضیان می توانند جهت اطلاع از و ضعیت زمین های واگذار شده و مرغوبیت آنها به ویترین نصب شده در دفتر شهرک مراجعه نمایند.

ج: پرداخت وجه :

* پس از تصویب قطعه ،دریافت هزینه های بهره برداری از زمین و اعیانی و تاسیسات از طریق امور واگذاری و خدمات انجام می پذیرد.

* در کلیه شهرکها 30% از کل مبلغ به صورت نقد و 70% باقیمانده به صورت اقساط 30 ماهه در قالب 10 قسط سه ماهه دریافت می گردد.

* مبلغ نقدی در وجه حساب سیبا بانک ملی به شماره 2175686009005 شعبه شهرداری مهر شهرکرج کد 2648به نام شرکت شهرکهای صنعتی استان البرز واریز می گردد.

* سفته ها نیز به تاریخ دهم هر ماه می باشد و متقاضی می بایست از درج هر تاریخ دیگر خودداری نماید.سفته ها به قیمت مصوب بانک مرکزی در قسمت امور مالی شهرک موجود می باشد.

* شرکت از پذیرش سفته های ریز و متعدد معذور می باشد و می بایست برای هر قست یک سفته ارائه گردد.

* سفته ها حتی المکان تایپ شده و در غیر اینصورت کاملا خوانا نوشته شوند.

* نام متعهد کامل ، مطابق شناسنامه ودر مورد اشخاص حقوقی مطابق مشخصات ثبتی در سفته ها درج شود.

* ظهر سفته باید توسط فرد دیگرکه دارای حساب جاری بوده و بانک مربوطه هم آن را گواهی امضاء نموده باشد ضمانت گردد.درغیر اینصورت متقاضی می بایست معادل هر سفته یک برگ چک در سررسیدهای تعیین شده برای تضمین وصول سفته ها ارائه نماید.

* متقاضی محترم می بایست هرگونه تغییر مکان جغرافیایی محل سکونت خود را سریعا به صورت کتبی،به دفتر شهرک صنعتی جهت درج در پرونده و دفترچه قرارداد اعلام نموده و رسید اخذ نمایند.

د: چگونگی تخصیص زمین و تحویل :

* پس از تکمیل اسناد لازم و اخذ تاییدیه از واحد مالی مبنی بر صحت مدارک و اسناد مالی دریافت شده،متقاضی می تو��ند برای تحویل زمین به واحد واگذاری مراجعه نماید.

ه: نحوه پرداخت اقساط :

* متقاضیان محترم می بایست قبل از تاریخ سررسیدسفته ها که عموما دهم هر ماه می باشد نسبت به حواله وجه آن ها طبق فرم بانکی مخصوص شرکت شهرکهای صنعتی البرز با درج مشخصات کامل و قید شماره تخصیصی بانک برای آن سفته اقدام نمایندیا تا تاریخ مذکور با ارائه چک بانکی رمزدار قابل وصول در حساب سیبا به شماره 2175686009005به نام این شرکت به باجه بانک ملی شعبه شهرداری مهرشهر کرج مراجعه و نسبت به پرداخت وجه و دریافت لاشه سفته مورد نظر اقدام نمایند.

* عنایت داشته باشید که عدم پرداخت بدهی ها در موعد مقررموجب واخواست سفته ها شده و مشمول جرائم متعلقه خواهد شد.مجموع هزینه های واخواست،هزینه های مابه التفاوت،هزینه دادرسی و اقدامات حقوقی و سهمی از هزینه های اداری از اینگونه متقاضیان دریافت خواهد شد.

پرسش های متداول جواز

 

.1 واحد صنعتي به چه محلی  اطلاق میگردد؟

محلی مشخص   كه دارندگان  آن اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی قادر هستند   ، فعاليت صنعتي را در آن به  مرحله ی انجام برسانند.

.2 جواز تاسيس چه جوازی میباشد؟

مجوزي میباشد  كه پس   از کسب شروط مورد نیاز  با هدف سرمايه گذاري در انجام فعاليت صنعتي به نام تقاضا کننده  از جانب سازمان صنايع و معادن استان صادر میشود .

.3مراحل صادر شدن جواز تاسيس واحد صنعتي کدام است؟

الف. انجام بررسي ، مطالعه و سنجش فعاليت صنعتي مدنظر بواسطه ی سرمايه گذار به جهت  انتخاب نوع فعاليت صنعتي و محلیت اجراي آن .

ب. مراجعت به سايت mojavez.mim.gov.ir و ارائه تقاضای  اينترنتي به انضمام طرح توجيهي از راه سامانه صدور مجوزهاي صنعتي و معدني به سازمان از جانب شخص متقاضي .

پ. بررسي درخواست متقاضي و در صورت احتیاج  صدور استعلامهاي مربوطه به جهت بررسي امكان صدور جواز تاسيس مدنظر .

د. تهيه دیگر مدارك لازم اعم از  : كپي شناسنامه و كارت ملي شخصي حقيقي يا آگهي روزنامه رسمي تاسيس شركت و . . .  و تحویل  آن به سازمان.

ر. بررسي طرح توجيهي بواسطه ی  كارشناسان سازمان و مطابقت  آن با قوانین مرتبط  طی مدت يك هفته.

ز. تائيد تقاضا بواسطه ی  رئيس اداره و معاون برنامه ريزي سازمان و فرستادن  متن تقاضا  به مامور مالياتی  و صادر کردن  معرفي نامه دارايي برای  پرداخت هزینه ای در ازای  ماليات.

 و. واریز مبلغ معادل نيم در هزار سرمايه گذاري ثابت طرح بر مبنای ضوابط

ه- ارائه فيش هاي پرداختي به امور مالي .

ي- صدور جواز تاسيس توسط سازمان صنعت، معدن ،تجارت استان مربوطه .

.4اعتبار جواز تاسيس صادرشده تا چه مدت میباشدو تمديد آن به چه شکلی صورت میپذیرد ؟

 جواز تاسيس از تاريخ صدور به مدت 6 ماه دارای اعتبار میباشد  و تمديد آن منوط به انجام اقدامات اجرايي اعم  از خريد زمين و شروع عمليات ساختمان سازي و ارائه گزارش پيشرفت فيزيكي كار ، هر دو ماه يكبار به سازمان ميباشد .

.5چه اقداماتی را اقدامات اجرایی میخوانند ؟

.1خريد زمين :

درخواست کنندگان قادر میباشند   با ارائه جواز تاسيس به شركت شهركهاي صنعتي استان يا مناطق ويژه اقتصادي ، زمين مورد نظر خود را خريداري کنند  .در صورتی که  امكان مستقر کردن  طرح در شهركهاي صنعتي يا مناطق ويژه وجود نداشته باشد متقاضيان قادرند  درخواست اجراي طرح را در خارج از اين مناطق داشته باشند و به دو شکل  ذیل عمل نمايند :

الف . معرفي از جانب سازمان صنايع و معادن استان به امور اراضي شهرستان مربوطه برای  دریافت زمين .

ب- دارا بودن زمين شخصي که سند مالكيت دارد ، به انضمام استعلام محيط زيست و تغيير كاربري به صنعتي .

.2اخذ پروانه ساختمان :

پروانه ساختمان جهت طرحهاي داخل شهركهاي صنعتي از راه شهرك صنعتي مرتبط  و براي دیگر طرحها  از راه  بخشداري و يا شهرداري منطقه به صدور میرسد.

.3تامين آب و برق :

از راه شهركهاي صنعتي و يا مراجعت به سازمان آب و فاضلاب و اداره برق منطقه قابل تادیه است .

.6شروط بهره برداری  از تسهيلات بانكي و مشوق هاي سرمايه گذاري به چه نحوی میباشد ؟

سرمايه گذاري در رشته فعاليتهاي صنعتي در حدود  معرفی شده در برنامه آمايش صنعتي و معدني استان بر اساس قوانین از پشتیبانی ها  و تشویق های  مختص  سرمايه گذاري دولتي بهره مند خواهد شد . همچنين طرحهاي اقتصادي که بازه ای زود هنگام دارند  هم با عنایت  به رتبه بندی های  معین شده  برای سرمايه گذاري در استانی که استفاده از تسهيلات بانكي در آنجا صورت میپذیرد  .

.7ابطال جواز تاسيس تحت چه شرایطی صورت میپذیرد ؟

اگر با تقاضای شخص  درخواست کننده با تمام شدن مدت اعتبار جواز تاسيس و عدم احراز شروط لازم برای  تمديد آن ، جواز تاسيس صادرشده ، این جواز  بصورت خودکار از اعتبار ساقط میگرددو سازمان صنايع و معادن استان و دفتر آمار و فناوري اطلاعات جهت باطل نمودن و حذف آن مبادرت می ورزند وهمه ی امتيازهاي واگذار شده اعم از زمين ، تسهيلات و . . . باز پس گرفته میشود .

.8آيا تغيير نام جواز تاسيس ممکن است ؟

 در همه ی  موارد با ارائه صلح نامه و يا گواهي امضاء براساس  مندرجات دستورالعمل صدور جواز تاسيس ، تغيير نام امكانپذیر میباشد.

.9واحدهايي که قادرند  پروانه بهره برداري اخذ نمایند  کدامند؟

همه ی واحدهاي صنعتي كه  به نصب ماشين آلات خط توليد ، تامين نيروي انساني مورد نياز و توليد آزمايشي اقدام  نموده اند  اعم از  دارندگان جواز تاسيس يا اعلاميه تاسيس چه باشند چه نباشند  با پیروی از  قوانین  ، قادرند  اين پروانه را اخذ  نمايند .

.10مقصود  از توليد آزمايشي چيست ؟

توليد آزمايشي به مفهوم  نصب و راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات مربوطه با توليد محصول و هم توليد محصول در يك دوره معین به شکل انبوه میباشد  . تشخيص انجام توليد آزمايشي بر عهده سازمان صنايع و معادن استان ميباشد .

.11 مرحله های صدور پروانه بهره برداري به چه ترتیبی میباشد ؟

الف -بعد از تحویل درخواست بواسطه ی اجراکننده ی  طرح و بازديد و تائيد كارشناسان اداره برنامه ريزي و توسعه سازمان صنايع و معادن مبنی  بر پيشرفت فيزيكي متناسب و آمادگي صدور پروانه بهره برداري ، پرسشنامه پروانه بهره برداري و فهرست مدارك مورد احتیاج بواسطه ی  شخص متقاضي از جانب سازمان دریافت  و بعد  از کامل شدن  آن به سازمان تحویل داده میشود  تا بررسي و از منظر  کامل  بودن اطلاعات تایید بشود .

ب- توان سنجي جهت مشخص نمودن  بیشترین میزان  ظرفيت توليد برمبنای  ماشين آلات نصب شده ، بواسطه ی كارشناسان صلاحیتدار  جهت سه شيفت كاري ، 5000 ساعت يا 280 روز كاري با کارکرد 80 % جهت همه ی  صنايع در سال محاسبه ميگردد . در مواردي كه با عنایت به ماهيت صنعت  به محاسبه تمام اوقات سال  بعنوان روزهاي كاري  نیاز ميباشد .

ج- در رابطه با  واحدهايي كه داراي چند خط توليد مجزا  میباشند . اگر فقط يك يا چند خط از همه ی خطوط توليد آماده بهره برداري باشد صدور پروانه بهره برداري براي آن خطوط منع قانونی بهمراه ندارد.

د- پروانه بهره برداري برمبنای  اطلاعات گردآوری  شده مورد احتیاج در برگه رنگي خاصی  به انضمام  نامه ارسال پروانه بهره برداري تدوین  و به در خواست کننده تحویل داده میشود.

.12 آیا ظرفیت تولید قابل افزایش میباشد ؟

براي مالک  پروانه بهره برداري كه نسبت به بالا بردن ظرفيت يا توليد محصولات جديد شروع به فعالیت کرده است  ، به شرط  پیروی از  قوانین  ، جواز تاسيس طرح و توسعه صادر ميشود.بنابراین جواب این سوال مثبت میباشد.

.13اگر پروانه  مفقود بشود  ،امکان صدور  پروانه المثني میسر میباشد ؟

بله . اگر پروانه بهره برداري مفقود بشود و کلیه شخصیت ها  اعم از حقيقي / حقوقي دارای  پروانه ذکر شده به طور کتبی  متقاضی  پروانه المثني باشند ، علاوه بر  بررسي پیشنه ها و مدارك و بازديد از محل مستقر شدن و تاييد عملکرد  توليدي آن واحد ، پروانه المثني با همان موارد درج شده  پروانه مفقودی صادر ميشود.

.14شروط باطل شدن  پروانه بهره برداري کدام است ؟

الف – واحدهايي كه امكانات توليد اعم از مكان ، ماشين آلات و يا دیگر  عوامل اصلي توليد را نداشته باشند  و نشود  آنها را بعنوان يك واحد و كارگاه فعال توليدي شناخته  و تلقی  نمود .

ب- با تقاضای كتبي مالکین پروانه بهره برداري .

.15آيا تغيير نام پروانه بهره برداري امکان پذیر میباشد؟

در همه ی موارد تغيير نام با تنظيم صلح نامه میسر میباشد  .

- تغيير نام شركتها : با اخذ  آگهي تغيير نام روزنامه رسمي نام تازه به شکل پشت نویسی  در پروانه بهره برداري قید میشود .

- تغيير نام مالكيت واحد صنعتي : با اخذ  مدارك رسمي محضري دال بر منتقل ساختن  واحد صنعتي ، بالاخص زمين و ساختمان ) نام خريدار جديد در پروانه بهره برداري به حالت پشت نویسی مندرج میشود (.

- اگر محل فعاليت بصورت اجاره ای باشد  ارائه سند اجاره رسمي الزام قانونی بهمراه دارد .  شایان توجه میباشد که بندهاي فوق الذکر براي کسانی که  كارت شناسايي و گواهي فعاليت صنعتي دارا میباشند هم قابلیت اجرا دارد.

.16جواز تاسيس و پروانه خدمات مهندسي چه  نوع مجوزي هستند  ؟

جواز تاسيس ،مجوزي میباشد كه بعد  از بررسی های  کارشناسانه در حالت  کسب  شروط و تکمیل   مدارك و اخذ  امتياز مورد نیاز  از جانب  سازمان صنعت ،معدن،  تجارت استان به صدور میرسد  كه مدت زمان  اعتبار آن يكسال از تاريخ صدور میباشد و حد��كثر دوبار و هر بار هم برای  يكسال قابل تمديد است.

پروانه .مجوزي میباشد  كه بعد از جواز تاسيس(و  در صورت نداشتن جواز تاسيس مشروط به احراز شرايط ( و با  تکمیل  همه ی  مدارك و امكانات مورد نیاز و بعد  از بازديد كارشناس ذی صلاح  از جانب سازمان صنايع و معادن استان صادر میشود  .

.17گواهي تحقيق و توسعه چطور مدركي میباشد ؟

مدركي است كه بعد  از اینکه بررسي كارشناسانه روی آن صورت گرفت  و در حالت  دارا بودن شروط از جانب سازمان صنايع و معادن استان صادر مي گردد . مدت اعتبار آن دو سال میباشد .

.18صدور گواهي تحقيق و توسعه دارای چه مراحلی میباشد ؟

الف- فرستادن درخواست كتبی بواسطه ی واحد توليدي به سازمان صنايع و معادن استان و کامل کردن  فرمهاي مرتبط .

ب- وارسی  مدارك از جانب كارشناسان سازمان صنعت ،معدن ،تجارت .

ج- بازرسی از بخشهاي تحقيق و توسعه واحد توليدي بواسطه ی كارشناس سازمان .

د- سپری کردن بازه ی مديريت تفحص و توسعه واحدهاي توليدي بواسطه ی مسئول مركز تحقيق و توسعه ، برگزار شده بواسطه ی سازمان صنعت معدن تجارت استان و يا مركز آموزش و تحقيقات صنعتي ايران .

و- صادر شدن گواهي تحقيق و توسعه و تحویل به درخواست کننده .

.19 پروانه تحقيق و توسعه به چه پروانه ای اطلاق میشود؟

مدركي میباشد كه برای افرادی که گواهي تحقيق و توسعه  را دارا میباشند و بعد از وارسی كارشناسي با محفوظ نگهداشتن  شرايط لازم و در راستای  دوره آموزشي تكميلي مختص مديران تحقيق و توسعه واحدهاي توليدي از جانب سازمان صنايع و معادن استان به صدور میرسد.

.20مراحل صدور پروانه تحقيق و توسعه کدام است؟

الف- فرستادن  تقاضی به شکل  كتبي به واسطه ی  واحد توليدي كه تحقیق و توسعه را دارا  باشد به سازمان صنايع و معادن استان .

ب- کامل نمودن پرسشنامه و تحویل  مدارك مورد نیاز به سازمان صنايع و معادن استان .

ج- بررسي پرسشنامه و تائيد نهايي .

د- بازديد از بخشهاي تحقيق و توسعه واحد توليدي توسط كارشناس صنايع و معادن استان و تكميل فرم مربوطه

و- سپری کردن  دوره آموزشي تكميلي ويژه مديران تحقيق و توسعه .

ي- صدور پروانه تحقيق و توسعه .

.21چه مرکزی را مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني مینامند ؟

مركزي که جهت انجام پژوهشهاي فني – مهندسي در حیطه ی صنايع و معادن  فعالیت کند  و كاربری  آن براي واحدهاي توليدي هم  مراحل پیش تولید  و هم در حين توليد را  شامل گردد  . اين مركز قادر است  داراي بخشهاي پژوهش ، طراحي ، آزمايشگاه و همچنين كارگاه پژوهشي باشد .

.22 چه مدرکی را اعلاميه تاسيس مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني گویند؟

اعلاميه ای که  اطلاعات زیر بنایی  از قبيل مشخصه های  نيروي انساني ، زمينه فعاليت پژوهشي و . . . كه بواسطه ی وزارت صنايع و معادن تادیه و بواسطه ی متقاضيان ايجاد مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني کامل شده و به سازمان صنايع و معادن استان تسلیم  مي شود.

.23مراحل صدور اعلاميه تاسيس مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني به چه منوال است ؟

الف – اخذ  فرم اعلاميه تاسيس مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني بواسطه ی شخص تقاضا کننده از سازمان صنايع و معادن استان مرتبط .

ب- کامل کردن  فرم اعلاميه در يكي از حیطه های  تخصصي برمبنای  شروط اعلامی  و ارائه به سازمان صنايع و معادن استان .

ج- بررسي فرم تكميلی  بواسطه ی سازمان صنعت معدن تجارت و اعلام دریافت  آن .

.24چه پروانه ای را پروانه ی  پژوهش مینامند ؟

پروانه اي كه بعد از دریافت اعلاميه تاسيس مركز پژوهشهاي صنعتي و معدني و انجام دیگر  اقدامات مورد نیاز  از جانب مالک اعلاميه تاسيس ، بواسطه ی  سازمان صنايع و معادن استان به صدور میرسد.

.25مراحل صدور پروانه پژوهش چيست ؟

الف- ارسال درخواست كتبي از جانب  در خواست کننده به سازمان صنعت و معدن و تجارت استان و اخذ پرسشنامه .

ب- تكميل پرسشنامه و ارائه مدارك مورد نياز در صفحه آخر پرسشنامه .

ج- بررسي پرسشنامه و مدارك ضميمه توسط سازمان صنعت معدن تجارت استان .

د- بازديد از مركز پژوهشي توسط كارشناسان سازمان صنعت معدن تجارت استان و اعلام نظر لازم .

و- طرح موضوع در شوراي پژوهشهاي صنعتي و معدني .

ي- صدور پروانه پژوهش توسط سازمان صنايع و معادن استان .

.26پروانه اكتشاف چه نوع پروانه ای میباشد ؟

پروانه اكتشاف مجوزي میباشد  كه جهت به  انجام  رساندن عمليات اكتشافي مواد معدني در حوزه ی مشخص از جانب وزارت صنعت معدن تجارت ارائه میشود.

.27مراحل و مدراك دريافت پروانه اكتشاف چيست ؟

الف- دريافت فرم درخواست صدور پروانه و سه برگ نقشه توپوگرافي به مقياس 250000 از منطقه مورد نظر .

ب- ترسيم دقيق محدوده درخواستي برروي نقشه ها توسط متقاضي در راستاي طول و عرض جغرافيايي .

پ-تكميل فرم درخواست و اعلام مشخصات محدوده ترسيم شده بر روي نقشه ها در فرم مزبور .

ج- تسليم مدارك فوق به انضمام فتوكپي شناسنامه و يا رونوشت  اساسنامه و آگهي ثبت تغييرات شرکت به دفتر سازمان .

چ-دريافت يك برگ از نقشه هاي مهر و امضا شده به عنوان رسيد ثبت در دفتر سازمان .

ح-رسيدگي به درخواست متقاضي حداكثر ظرف مدت 7 روز .

خ-در صورت بلامعارض بودن متقاضي ظرف مدت 4 ماه ، مدارك بندهاي 8 تا 12 ذيل را بايد به سازمان ارائه نمايد .

د- تكميل و ارائه تعهد نامه مربوط به انجام عمليات اكتشاف با رعايت ضوابط .

ر- معرفي مسئول فني مورد تاييد سازمان نظام مهندسي معدن استان جهت ميله گذاري .

ز- ميله گذاري در محدوده اكتشافي به درخواست متقاضي توسط سازمان .

س- پي گيري اخذ مجوزهاي لازم از ارگانهاي ذيربط بر حسب ضرورت .

ش- تهيه طرح اكتشافي متناسب با ماده يا مواد معدني موجود در محدوده بلا معارض .

ن- بررسي طرح اكتشاف پيشنهادي و اقدام لازم جهت صدور پروانه اكتشاف.

و- در صورت داشتن منع قانوني مدارك به متقاضي عودت داده ميشود.

ه- امور مربوط به متقاضيان خارجي پروانه اكتشاف در ستاد وزارت انجام ميگردد .

ي- ارسال فرم قرارداد مسئول فني واجد شرايط كه به تائيد سازمان نظام مهندسي معدن نيز رسيده باشد جهت دوره اكتشاف .

.28گواهينامه اكتشاف چه نوع گواهینامه ای میباشد ؟

گواهينامه اكتشاف گواهينامه اي میباشد  كه بعد  از تمام شدن عمليات اكتشاف به تاييد دستگاه ذیصلاح  به مالک پروانه اكتشاف اعطا میگردد .

.29 مراحل و مدارك گواهينامه اكتشاف کدام است ؟

الف- انجام عمليات اكتشاف توسط متقاضي بر اساس طرح تصويب شده .

ب- ارائه گزارش پايان عمليات اكتشاف و درخواست اعزام كارشناس توسط متقاضي .

د- اعزام كارشناسان و اظهار نظر در مورد كفايت عمليات اكتشاف .

و- بررسي گزارش كارشناس و ساير مدارك ارائه شده توسط متقاضي در كميسيون گواهينامه اكتشاف .

ي- صدور گواهينامه اكتشاف در صورت تائيد كميسيون و ابلاغ به متقاضي .

.30پروانه بهره برداري معدني چه پروانه است ؟

پروانه بهره برداري معدني مجوزي میباشد كه بواسطه ی وزارت صنايع و معادن جهت استفاده  از معدن براي مدت زمانی مشخص  در محدوده مشخصي صادر مي شود .

.31 مراحل اخذ  پروانه بهره برداري معدني به چه صورت میباشد ؟

الف- ارائه درخواست صدور پروانه بهره برداري معدني توسط متقاضي و ارائه طرح بهره برداري و شناسنامه معدن كه به تائيد سازمان نظام مهندسي معدن رسيده باشد .

ب- بررسي شناسنامه معدن و طرح بهره برداري و مطابقت با استانداردهاي معدن حداكثر ظرف مدت 2 ماه .

ج- در صورت تائيد طرح اعلام مبلغ ضمانتنامه و معرفي مسئول فني .

د- ارسال ضمانتنامه حسن انجام تعهدات طبق ابلاغيه سازمان و معرفي مسئول فني واجد شرايط كه به تائيد سازمان نظام مهندسي معدن رسيده باشد .

و- صدور پروانه بهره برداري معدن .

ه- تحويل اصل پروانه بهره برداري معدن به بهره بردار در قبال اخذ گواهينامه كشف صادره .

ي- ابلاغ صدور پروانه بهره برداري به بهره بردار و ارگانهاي دولتي ذيربط

امتياز دهيد:
2

نظرات

  • اولين کسي باشيد که نظر ارسال ميکند

ارسال نظر

مهمان جمعه, 15 آذر 1398

فرم درخواست تماس

تلفن خود را وارد کنید - در زمان مورد نظرتان با شما تماس خواهیم گرفت

فرم درخواست تماس

فرم درخواست تماس شما با موفقیت ارسال شد